Відділення народної музики (фольклорне відділення)          

                     Відділення народної музики (фольклорне відділення)  відкрито у 2017-2018 навчальному році в Київській дитячій школі мистецтв №3 за ініціативи та сприяння директора школи, заслуженого працівника культури України  Рябоконь Олени Василівни.

            Відкриття відділення – це шлях відродження фольклору різних регіонів України, розвитку кращих традицій у фольклорному вихованні дітей.

Предмет «Підготовка фольклорних обрядів» є провідним у відділенні і включає в себе дитячі ігри, забавлянки,  календарні і церковні обряди, пісні, імпровізації різного гатунку, виховання навичок співу і постановки дихання, вивчення кращих взірців української музичної класики, побудованих на фольклорній основі, ознайомлення з народними інструментами, створення фольклорної атрибутики.

   Програма відділення передбачає навчання хоровому і вокальному співу, танцю, гри на музичних інструментах, зокрема :домра, баян, гітара, сопілка, бубон, флейта, ксилофон, дзвіночки тощо.

Діти молодшої групи навчаються елементам театралізації та імпровізації  в іграх та піснях календарних циклів:

 

  • зимовий цикл: колядки, щедрівки
  • весняний цикл: веснянки, гаївки
  • літньо-осінній цикл: зажинки, жнива, обжинки, показ обрядів, пов’язаних з календарними та релігійними святами.

Програма включає в себе виховання елементарних навичок двоголосового та ансамблевого співу та хороводів, роботу над ланцюжковим диханням та звукоутворенням у народній манері.

Діти старшої групи вивчають історичні легенди, кобзарські думи, історичні пісні, стилістику їх виконання: гуртові, сольні, чоловічі, жіночі, з супроводом та без супроводу; ансамблеву імпровізацію, супровід пісень та традиційну танцювальну музику з регіональними особливостями; свята аграрного календаря, весняного рівнодення, обряди зустрічі зими з весною та християнські весняні обряди.

Програмою передбачено: вивчення основних пісенних жанрів весняних обрядів – речитативи, закликання, гукання, хороводи, веснянки, гаївки, маївки, весняні ігри-хороводи; театралізація весняних ігор, як форма самовиявлення особистості дитини, колективна і самостійна творчість дітей, робота над сольним співом, розвиток творчої

Діти ознайомлюються з кращими зразками церковної духовної музики, пов’язаної з великодніми обрядами, вивчають засоби виразності на основі весняних обрядових пісень, ладо-інтонаційні особливості, ритмічні особливості, види багатоголосся. Власноручно виготовляють великодню атрибутику та символіку, яка використовується в іграх та обрядах.

Програма спрямована на провідні пісенні жанри купальського обряду, весільні пісні, пісні молодіжні, жартівливі та родинно-побутові.

Важливою діяльністю відділення народної музики є участь у концертах, фольклорних фестивалях, конкурсах театрального та автентичного виконання, організація фольклорно-етнографічних свят, обрядів їх відтворення, практика індивідуального виконавства пісень (солоспів), інсценізація пісень та поєднання з музичними рухами, народною хореографією.

 

 

 

23 грудня 2018 року в приміщенні колонної зали імені М.В. Лисенка Національноі філармонії України за підтримки Міністерства культури Украіни, Департаменту культури та Київського міського методичного центру закладів культури та навчальних закладів в рамках Київської дитячої філармонії відбувся концерт «Різдвяні музичні зустрічі» із циклу «Викладачі-дітям» до 80-річчя від дня народження Заслуженого діяча мистецтв України, голови художньої ради Київської дитячої філармонії, режисера-постановника концертів Київської дитячої філармонії Миколи Йосиповича Єрошевського. Викладачі відділення народної музики КДШМ 3 Петренко Ганна Григорівна, Мілевський Костянтин Миколайович та гурт «Святки» подарували ювіляру та глядачам яскравий номер — колядку «Де косив батько, косила я», гарний настрій та позитивні емоції.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                    

22 грудня 2018 року в залі КДШМ 3 відбувся новорічний концерт для дітей Деснянського району.

Учасники Фольклорного театру української пісні «Колос» показали на сцені фрагмент обрядової дії «Маланочка-щедрівочка». Діти виконали привітальні колядки до господаря «Ой чи є чи нема, пан господар вдома», «Добрий вечір, пане господарю «.
Також діти показали жартівливу сцену з головними дійовими особами Василь та Маланка, пролунали такі колядки: » Маланка ходила», «Дівка Марусечка», «Радуй Земле», та танцювальний номер «Маланочка-щедрівочка».

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            

 З нагоди свята Святого Миколая учні фольклорного відділення школи  взяли участь у  районному заході засвічення новорічноі ялинки, який відбувся 18 грудня 2018 року біля приміщення Деснянськоі райдержадміністрації, за участю творчих колективів.         
  Учасники фольклорного театру «Колос» виконали різдвяну колядку «Ой, у  Києві» та українську жартівливу пісню «Ой заграйте, скрипалі» з елементами побутового танцю «Ойра».                     
 Своїм яскравим выступом  діти подарували глядачам позитивні емоції та святковий новорічний настрій.

 

  

  

З 12 по 17 грудня 1018 року за підтримки Міністерства культури України, Департаменту культури та Київського міського методичного центру закладів культури та навчальних закладів в Києві пройшов Всеукраінськмй мистецький конкурс «Різдвяні мініатюри», в якому взяли участь учні та викладачі відділення народної музики. Козленко Міла виконала автентичну колядку «У бору в бору» та українську народну жартівливу пісню «Марічка», нагороджена Дипломом ІІ ступеня в номінації : «Вокал» (народний) І вікова категорія. У виконанні Дибкіноі Анни прозвучала українська щедрівка «В зеленім піску» та Лемківська народна пісня «Сокіл мамцю» — Диплом І ступеня в номінації : «Вокал» (народний) ІІ вікова категорія. Учасники Фольклорного театру української пісні виконали на сцені вокально-хореографічну композицію «Наша баба на базарі була»(українська народна пісня в обробці Івана Павленка) та українську народну жартівливу пісню «В місяці іюні випала пороша», заспів Анна Дипкіна, нагороджені Дипломом І ступеня в номінаціі «Вокальний ансамбль». Крім того, всі учасники отримали медалі, пам’ятні брошури «Всеукраїнський мистецький конкурс «Різдвяні мініатюри», солодкі новорічні подарунки та незабутні враження про цю подію.

 

             

 

    

З 9 по 11 листопада 2018 року в Києві пройшов XІ Всеукраїнський фестиваль-конкурс дитячої творчості «Сонце ЗА нас», в якому взяли участь творчі колективи з усіх куточків України. Київську дитячу школу мистецтв № 3 представив Фольклорний театр української пісні «Колос»,  керівник Петренко Ганна Григорівна, концертмейстер Мілевський Костянтин Миколайович.             

 На сцені Тетру «Особистості» юні артисти зіграли веселу, жартівливу вокально-хореографічну композицію «Наша баба на базарі», вміло продемонстрували свою акторську майстерність, народний вокал, український гумор з традиційними персонажами Діда та Баби. Діти одержали високі оцінки журі, Диплом лауреата І премії в номінації : Естрадні вокальні колективи, шоу-групи, вокальні ансамблі, категорія MIX, Диплом за участь, Кубок, Сертифікат для участі у наступному конкурсі в Болгарії, солодкі подарунки, бурхливі оплески та глядацьку любов.

   

   

    

28 жовтня 2018 року учениця середньої групи відділення народної музики, учасниця фольклорного театру української пісні «Колос» Добровольська Ангеліна взяла участь у Всеукраїнському конкурсі краси і таланту «Міс Украіночка 2018», на якому представила український національний костюм нашого колективу. Ангеліна виборола високі нагороди: Диплом у номінації «Найкрасивіша Украіночка», Диплом у номінації «Показ корон ручної роботи», корону, кубок та медаль. Пишаємось нашою ученицею!

  

   

Напередодні відзначення 75-ї річниці визволення Києва від фашистських загарбників 24 жовтня 2018 року учні фольклорного відділу прийняли участь у святковому концерті для ветеранів Деснянського району.

  

VIII-й Міжнародний телевізійний фестиваль – конкурс мистецтв «Український унісон».

30 вересня 2018 року учні відділення народної музики Київської дитячої школи мистецтв №3 взяли участь у VIII-му Міжнародному телевізійному фестивалі – конкурсі мистецтв «Український унісон», присвяченому Дню музики, який проводився за підтримки Міністерства культури, Департаменту культури, Національної радіокомпанії «Українське радіо», телеканалу «Культура», ТОВ «Український унісон» в приміщенні Колонної зали Київської міської державної адміністрації.

Діти завдяки майстерності викладачів продемонстрували високий рівень підготовки та любов до української пісні.

Козенко Міла (6 років номінація: народний спів) виконала українську народну жартівливу пісню «Ой червоний бурячок», нагороджена Дипломом лауреата I ступеню.

Гурт фольклорного театру «Колос» у складі Дибкіної  Анни, Козловської Яни, Бондаренко Анни заспівали українську народну ліричну пісню «Ой з-за гори, гори», нагороджений Дипломом володаря Гран-прі в номінації: народний вокал та Дипломом лауреата в номінації: за любов до народної пісні ( викладач Петренко Ганна Григорівна, концертмейстер Мілевський Костянтин Миколайович).

Енергія, запал, натхнення та позитив учасників фестивалю – конкурсу створив святковий і феєричний настрій глядачам.

            

        

   

      

 

  • 27 квітня 2018 року в приміщенні Європейського університету із сприянням Асоціації навчальних закладів України приватної форми власності відбувся Всеукраїнський фестиваль студентської художньої творчості «Весняна хвиля». Учні фольклорного театру в жанрі «Театральне мистецтво» отримали Диплом лауреата І ступеня з програмою «Весняна вулиця». Також були нагороджені дипломом за найкращий акторський ансамбль. Фольклорний театр отримав пам’ятні подарунки, Грамоту та Лист подяки від голови Асоціації, ректора Європейського університету, професора І. Тимошенка.

 

                         

                        

 

                     

  • 22.12.2017р; 13 січня 2018 року в приміщенні актової зали Київської дитячої школи мистецтв №3 відбувся Різдвяний вертеп «Гості з Віфлеєму» за участю театральних та фольклорних відділень шкіл естетичного виховання Деснянського району.

         Фольклорний театр долучився до театрального дійства з традиційною формою відтворення Вертепної драми.

Були виконані колядки з біблійними мотивами, безпосередньо про народження Христа, а також зразки архаїчних текстів про створення світу. Вся вистава супроводжувалася релігійними текстами з дотриманням первинного сюжету персонажів, танцями та сценічного одягу.

    

 

18 лютого 2018 року учнів фольклорного відділення Київської дитячої школи мистецтв №3 запросили на свято «Масниці» в рамках проведення фестивалю «Масляна фест-2018», яке відзначали біля приміщення Торгівельного дому «Фестивальний» у Деснянському районі. Діти старшої групи виконали обряд «Масляну проводжаю – Великодня дожидаю» з використанням фрагментів традиційного народного гуляння (хороводи, ігри, народні забави, спалення солом’яної баби тощо). Були включені пісні – заклички: «Ой, вийду я на поляну», «Весняночка-поляночка», «Володар», адже саме свято «Масляна» символізує прихід весни та пробудження природи.

             Також учасниками фольклорного театру в поетичній формі було відтворено «проводи Зими» та влаштування весняного                 землеробства.

             Організатори фестивалю «Масляна – фест 2018» нагородили учасників Подякою за високий професіоналізм,                                         самовідданість, духовність, підтримку національної ідеї, вклад у розвиток сучасної культури та веселий гумор.

                 

     

  • 20 грудня 2017 року фольклорний театр разом з відділеннями КДШМ №3 взяв участь у районному заході, присвяченому 30 річчю створення Деснянського району, Новорічним та Різдвяним святам, Шевченківським дням, який пройшов у районній Галереї Мистецтв.

Під час концерту були виконані зимові обрядові пісні: «Вже надходить-ніч-чарівна», «Вашого двора не минаємо», «Ой добрий вечір до всьої хати», «Во Віфлеємеві, нині новина» у супроводі інструментального ансамблю народної музики під керівництвом Волохової Т.І. У виступі брали участь молодша та старша групи.


  •           

  • 29 листопада 2017 року – відкритий урок фольклорного театру «Обжинки»