Відділення народної музики (фольклорне відділення)          

                     Відділення народної музики (фольклорне відділення)  відкрито у 2017-2018 навчальному році в Київській дитячій школі мистецтв №3 за ініціативи та сприяння директора школи, заслуженого працівника культури України  Рябоконь Олени Василівни.

            Відкриття відділення – це шлях відродження фольклору різних регіонів України, розвитку кращих традицій у фольклорному вихованні дітей.

Предмет «Підготовка фольклорних обрядів» є провідним у відділенні і включає в себе дитячі ігри, забавлянки,  календарні і церковні обряди, пісні, імпровізації різного гатунку, виховання навичок співу і постановки дихання, вивчення кращих взірців української музичної класики, побудованих на фольклорній основі, ознайомлення з народними інструментами, створення фольклорної атрибутики.

   Програма відділення передбачає навчання хоровому і вокальному співу, танцю, гри на музичних інструментах, зокрема :домра, баян, гітара, сопілка, бубон, флейта, ксилофон, дзвіночки тощо.

Діти молодшої групи навчаються елементам театралізації та імпровізації  в іграх та піснях календарних циклів:

 

  • зимовий цикл: колядки, щедрівки
  • весняний цикл: веснянки, гаївки
  • літньо-осінній цикл: зажинки, жнива, обжинки, показ обрядів, пов’язаних з календарними та релігійними святами.

Програма включає в себе виховання елементарних навичок двоголосового та ансамблевого співу та хороводів, роботу над ланцюжковим диханням та звукоутворенням у народній манері.

Діти старшої групи вивчають історичні легенди, кобзарські думи, історичні пісні, стилістику їх виконання: гуртові, сольні, чоловічі, жіночі, з супроводом та без супроводу; ансамблеву імпровізацію, супровід пісень та традиційну танцювальну музику з регіональними особливостями; свята аграрного календаря, весняного рівнодення, обряди зустрічі зими з весною та християнські весняні обряди.

Програмою передбачено: вивчення основних пісенних жанрів весняних обрядів – речитативи, закликання, гукання, хороводи, веснянки, гаївки, маївки, весняні ігри-хороводи; театралізація весняних ігор, як форма самовиявлення особистості дитини, колективна і самостійна творчість дітей, робота над сольним співом, розвиток творчої

Діти ознайомлюються з кращими зразками церковної духовної музики, пов’язаної з великодніми обрядами, вивчають засоби виразності на основі весняних обрядових пісень, ладо-інтонаційні особливості, ритмічні особливості, види багатоголосся. Власноручно виготовляють великодню атрибутику та символіку, яка використовується в іграх та обрядах.

Програма спрямована на провідні пісенні жанри купальського обряду, весільні пісні, пісні молодіжні, жартівливі та родинно-побутові.

Важливою діяльністю відділення народної музики є участь у концертах, фольклорних фестивалях, конкурсах театрального та автентичного виконання, організація фольклорно-етнографічних свят, обрядів їх відтворення, практика індивідуального виконавства пісень (солоспів), інсценізація пісень та поєднання з музичними рухами, народною хореографією.

 

16 травня 2019 року в Київській дитячій школі мистецтв N 3 відбувся концерт Фольклорного театру української пісні «Колос» з нагоди свята Трійці.
Трійця в народі вважається одним з найбільших свят після Різдва і Великодня.
Діти на сцені відтворили давні украінські обряди завершального весняного циклу і початку літнього: дитячі ігри, які гралися після Великодня і на Трійцю, завивання вінків на березі, прикрашання оселі до свята на Зелену неділю, русальчин Великдень, водіння Куста. Юні артисти виконали обрядові українські пісні та хороводи -викладач Ганна Петренко, концертмейстер Костянтин Мілевський. Свято супроводжувалось українськими народними танцями у виконанні Зразкового ансамблю народного танцю «Росток» — керівник Лола Верлан.

    

     

     

    

   

 

12 травня 2019 року ансамбль народних інструментів — керівник Тетяна Волохова, взяв участь у звітному шкільному концерті творчих колективів учнів школи.
У виконанні ансамблю прозвучав твір Т. Альбіоні «Адажіо».

 

ДЕНЬ МАТЕРІ.

   «У житті кожного з нас Мама займає особливе місце. Перше, що ми чуємо — Мамин лагідний голос. Слово, яке вперше вимовляємо — Мама… Мама, мамочка, матуся… Скільки ніжності, тепла і любові у цьому слові, що називає людину, яка для всіх найближча, найдорожча, найрідніша…» — такими словами розпочав свій виступ Фольклорний театр української пісні «Колос» під час районного концерту до Дня Матері, який відбувся 12 травня 2019 року у парку «Деснянський» для мешканців району.

Юні артисти подарували мамам, глядачам та гостям заходу пісні про маму, жартівливі українські народні пісні, веселі, щирі побажання та святковий настрій.

 

 

 

СВЯТО МАСНИЦІ. 
   Свято МАСНИЦІ — проводи зими і зустріч весни, вважається одним з найвеселіших свят у році, має язичницьке коріння.
  Колись давно наші предки, святкуючи Масницю або Колодія, й зустрічали Новий рік. Співами, танцями та гучними розвагами люди вітали прихід весни та народження нового життя.
   Веселощі на Масницю пояснювали ще й тим, що масляний тиждень завжди передував Великому посту, то ж люди намагалися в цей час досхочу повеселитися — ярмарки, катання на санчатах, ігри, розваги на стовпах, та досхочу наїстися вареників і млинців.
   12  березня 2019 року в парку «Молодіжний» відбулося районне свято Масниці-Колодія, в якому взяли участь учні та творчі колективи Київської дитячої школи мистецтв 3.  Фольклорний театр українськоі пісні «Колос» в концертній програмі представив три тематичні блоки: Веснянки-заклички; Масниця-колодка та Сама Масниця.
   Діти виконали обрядові пісні   «Іди, зимо до Столина, гей», «Весняночка-паняночка, де ти зимувала», «Вилети гулю» — соло Міли Козленко, «Ой веснянко біла, звідки ти прибігла», «Пташок викликаю», «Ой нумо, нумо заплетемо шума», «Весна красна, що ти нам принесла», «Озеро велике», «Як би в лісі гриби не родили» — соло Козловськоі Яни, «Ой упала колодойка з неба» та «Ой музики мої, ви заграйте мені» — соло Дибкіноі Анни, «Чорна курочка», «Ой я молода на базар ходила» — соло Стецюк Софії, «Масляна, оце я йду», Ой весна красна попід лісом ішла», «Ой бреду я бреду по коліна в лободу» — соло Бондаренко Анни, та ін. На сцені були відтворені українські обряди — в‘язання колодки, варіння каши, водіння веснянок та кривих танців, гра-танок «Вербовеє колесо».   Юні артисти подарували глядачам веселий настрій та незабутні враження від святкового дійства.
   
  
      
  
  
В завершення Новорічно-Різдвяного циклу в Київській дитячій школі мистецтв 3  16 січня цього року відбувся звітний святковий концерт фольклорного театру українськоі пісні «Колос», керівник Ганна Петренко, концертмейстер Костянтин Мілевський, за участю Зразкового ансамблю народного танцю «Росток», керівник Лола Верлан, та ансамблю народних інструментів, керівник Тетяна Волохова.  
На свято завітали почесні гості: начальник Управління культури, туризму та охорони культурної спадщини І.М.Закомірний, заступник начальника Управління А.М.Кураш, представники Методичного центру закладів культури та навчальних закладів, Заслужений  артист України Анатолій Суханов, капелан отець Іван Михайлишин — капелан Синодального управління військового духовенства ПЦУ, члени Спілки ветеранів АТО Деснянського району, викладачі фольклору та театрального мистецтва мистецьких закладів м. Києва, батьки, учні та педагоги.             
На сцені юні актори зіграли обрядовый спектакль «Водіння кози. Свято Маланки», в якому відтворили народні пісенні зразки середньої Наддніпрянщини. Діти продемонстрували акторську гру, побутовий танець, народний спів з виконанням рідкісних автентичних текстів, виконали привітальні колядки до Господаря «Ой чи є, чи нема, пан господар вдома», «Добрий вечір, пане господарю»,  «Маланка ходила», «Дівка Марусечка», «Радуй Земле», показали жартівливу сцену з головними дійовими особами Василь та Маланка. Глядачі поринули в світ традицій та звичаїв українського народу, одержали святковий настрій, естетичне задоволення та в свою чергу  подарували дітям аплодисменти, бурхливі овації та свою глядацьку любов.

         

           

         

                              

                                                           

      

23 грудня 2018 року в приміщенні колонної зали імені М.В. Лисенка Національноі філармонії України за підтримки Міністерства культури Украіни, Департаменту культури та Київського міського методичного центру закладів культури та навчальних закладів в рамках Київської дитячої філармонії відбувся концерт «Різдвяні музичні зустрічі» із циклу «Викладачі-дітям» до 80-річчя від дня народження Заслуженого діяча мистецтв України, голови художньої ради Київської дитячої філармонії, режисера-постановника концертів Київської дитячої філармонії Миколи Йосиповича Єрошевського. Викладачі відділення народної музики КДШМ 3 Петренко Ганна Григорівна, Мілевський Костянтин Миколайович та гурт «Святки» подарували ювіляру та глядачам яскравий номер — колядку «Де косив батько, косила я», гарний настрій та позитивні емоції.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                    

22 грудня 2018 року в залі КДШМ 3 відбувся новорічний концерт для дітей Деснянського району.

Учасники Фольклорного театру української пісні «Колос» показали на сцені фрагмент обрядової дії «Маланочка-щедрівочка». Діти виконали привітальні колядки до господаря «Ой чи є чи нема, пан господар вдома», «Добрий вечір, пане господарю».
Також діти показали жартівливу сцену з головними дійовими особами Василь та Маланка, пролунали такі колядки: » Маланка ходила», «Дівка Марусечка», «Радуй Земле», та танцювальний номер «Маланочка-щедрівочка».

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            

 З нагоди свята Святого Миколая учні фольклорного відділення школи  взяли участь у  районному заході засвічення новорічноі ялинки, який відбувся 18 грудня 2018 року біля приміщення Деснянськоі райдержадміністрації, за участю творчих колективів.         
  Учасники фольклорного театру української пісні «Колос» виконали різдвяну колядку «Ой, у  Києві» та українську жартівливу пісню «Ой заграйте, скрипалі» з елементами побутового танцю «Ойра».                     
 Своїм яскравим выступом  діти подарували глядачам позитивні емоції та святковий новорічний настрій.

 

  

  

З 12 по 17 грудня 1018 року за підтримки Міністерства культури України, Департаменту культури та Київського міського методичного центру закладів культури та навчальних закладів в Києві пройшов Всеукраінськмй мистецький конкурс «Різдвяні мініатюри», в якому взяли участь учні та викладачі відділення народної музики. Козленко Міла виконала автентичну колядку «У бору в бору» та українську народну жартівливу пісню «Марічка», нагороджена Дипломом ІІ ступеня в номінації : «Вокал» (народний) І вікова категорія. У виконанні Дибкіноі Анни прозвучала українська щедрівка «В зеленім ліску» та Лемківська народна пісня «Сокіл мамцю» — Диплом І ступеня в номінації : «Вокал» (народний) ІІ вікова категорія. Учасники фольклорного театру української пісні «Колос» виконали на сцені вокально-хореографічну композицію «Наша баба на базарі була»(українська народна пісня в обробці Івана Павленка) та українську народну жартівливу пісню «В місяці іюні випала пороша», заспів Анна Дипкіна, нагороджені Дипломом І ступеня в номінаціі «Вокальний ансамбль». Крім того, всі учасники отримали медалі, пам’ятні брошури «Всеукраїнський мистецький конкурс «Різдвяні мініатюри», солодкі новорічні подарунки та незабутні враження про цю подію.

 

             

 

    

З 9 по 11 листопада 2018 року в Києві пройшов XІ Всеукраїнський фестиваль-конкурс дитячої творчості «Сонце ЗА нас», в якому взяли участь творчі колективи з усіх куточків України. Київську дитячу школу мистецтв № 3 представив Фольклорний театр української пісні «Колос»,  керівник Петренко Ганна Григорівна, концертмейстер Мілевський Костянтин Миколайович.             

 На сцені Тетру «Особистості» юні артисти зіграли веселу, жартівливу вокально-хореографічну композицію «Наша баба на базарі», вміло продемонстрували свою акторську майстерність, народний вокал, український гумор з традиційними персонажами Діда та Баби. Діти одержали високі оцінки журі, Диплом лауреата І премії в номінації : Естрадні вокальні колективи, шоу-групи, вокальні ансамблі, категорія MIX, Диплом за участь, Кубок, Сертифікат для участі у наступному конкурсі в Болгарії, солодкі подарунки, бурхливі оплески та глядацьку любов.

   

   

    

28 жовтня 2018 року учениця середньої групи відділення народної музики, учасниця фольклорного театру української пісні «Колос» Добровольська Ангеліна взяла участь у Всеукраїнському конкурсі краси і таланту «Міс Украіночка 2018», на якому представила український національний костюм нашого колективу. Ангеліна виборола високі нагороди: Диплом у номінації «Найкрасивіша Украіночка», Диплом у номінації «Показ корон ручної роботи», корону, кубок та медаль. Пишаємось нашою ученицею!

  

   

Напередодні відзначення 75-ї річниці визволення Києва від фашистських загарбників 24 жовтня 2018 року учні фольклорного відділу прийняли участь у святковому концерті для ветеранів Деснянського району.

  

VIII-й Міжнародний телевізійний фестиваль – конкурс мистецтв «Український унісон».

30 вересня 2018 року учні відділення народної музики Київської дитячої школи мистецтв №3 взяли участь у VIII-му Міжнародному телевізійному фестивалі – конкурсі мистецтв «Український унісон», присвяченому Дню музики, який проводився за підтримки Міністерства культури, Департаменту культури, Національної радіокомпанії «Українське радіо», телеканалу «Культура», ТОВ «Український унісон» в приміщенні Колонної зали Київської міської державної адміністрації.

Діти завдяки майстерності викладачів продемонстрували високий рівень підготовки та любов до української пісні.

Козенко Міла (6 років номінація: народний спів) виконала українську народну жартівливу пісню «Ой червоний бурячок», нагороджена Дипломом лауреата I ступеню.

Фольклорний театр української пісні «Колос» у складі Дибкіної  Анни, Козловської Яни, Бондаренко Анни заспівали українську народну ліричну пісню «Ой з-за гори, гори», нагороджений Дипломом володаря Гран-прі в номінації: народний вокал та Дипломом лауреата в номінації: за любов до народної пісні ( викладач Петренко Ганна Григорівна, концертмейстер Мілевський Костянтин Миколайович).

Енергія, запал, натхнення та позитив учасників фестивалю – конкурсу створив святковий і феєричний настрій глядачам.

            

        

   

      

 

  • 27 квітня 2018 року в приміщенні Європейського університету із сприянням Асоціації навчальних закладів України приватної форми власності відбувся Всеукраїнський фестиваль студентської художньої творчості «Весняна хвиля». Учні фольклорного театру в жанрі «Театральне мистецтво» отримали Диплом лауреата І ступеня з програмою «Весняна вулиця». Також були нагороджені дипломом за найкращий акторський ансамбль. Фольклорний театр отримав пам’ятні подарунки, Грамоту та Лист подяки від голови Асоціації, ректора Європейського університету, професора І. Тимошенка.

 

                         

                        

 

                     

  • 22.12.2017р; 13 січня 2018 року в приміщенні актової зали Київської дитячої школи мистецтв №3 відбувся Різдвяний вертеп «Гості з Віфлеєму» за участю театральних та фольклорних відділень шкіл естетичного виховання Деснянського району.

         Фольклорний театр долучився до театрального дійства з традиційною формою відтворення Вертепної драми.

Були виконані колядки з біблійними мотивами, безпосередньо про народження Христа, а також зразки архаїчних текстів про створення світу. Вся вистава супроводжувалася релігійними текстами з дотриманням первинного сюжету персонажів, танцями та сценічного одягу.

    

 

18 лютого 2018 року учнів фольклорного відділення Київської дитячої школи мистецтв №3 запросили на свято «Масниці» в рамках проведення фестивалю «Масляна фест-2018», яке відзначали біля приміщення Торгівельного дому «Фестивальний» у Деснянському районі. Діти старшої групи виконали обряд «Масляну проводжаю – Великодня дожидаю» з використанням фрагментів традиційного народного гуляння (хороводи, ігри, народні забави, спалення солом’яної баби тощо). Були включені пісні – заклички: «Ой, вийду я на поляну», «Весняночка-поляночка», «Володар», адже саме свято «Масляна» символізує прихід весни та пробудження природи.

             Також учасниками фольклорного театру в поетичній формі було відтворено «проводи Зими» та влаштування весняного                 землеробства.

             Організатори фестивалю «Масляна – фест 2018» нагородили учасників Подякою за високий професіоналізм,                                         самовідданість, духовність, підтримку національної ідеї, вклад у розвиток сучасної культури та веселий гумор.

                 

     

  • 20 грудня 2017 року фольклорний театр разом з відділеннями КДШМ №3 взяв участь у районному заході, присвяченому 30 річчю створення Деснянського району, Новорічним та Різдвяним святам, Шевченківським дням, який пройшов у районній Галереї Мистецтв.

Під час концерту були виконані зимові обрядові пісні: «Вже надходить-ніч-чарівна», «Вашого двора не минаємо», «Ой добрий вечір до всьої хати», «Во Віфлеємеві, нині новина» у супроводі інструментального ансамблю народної музики під керівництвом Волохової Т.І. У виступі брали участь молодша та старша групи.


  •           

  • 29 листопада 2017 року – відкритий урок фольклорного театру «Обжинки»